2.10 – Koniec badań (Podsumowanie)

Podsumowanie należy zacząć od rozpoczęcia badań i typowania miejsca 😉

Miejsce na badania archeologiczne mające na celu odnalezienie cmentarzyska związanego z osadą Truso wyznaczono na podstawie informacji zawartych w w „Zeitschrift für Ethnologie” z 1878 roku, gdzie  Siegfried Anger pisze „To odkrycie i raporty mojego dobrego i niezawodnego Platha, który równał dziedziniec w Hansdorf około 10 lat temu i znalazł odłamki skorup, popiół, węgiel, „straszliwe” zęby i ludzkie szkielety, bardzo mnie ekscytują co do wyników przyszłych badań.”.

W związku z tą notką w czasopiśmie oraz w związku z wynikami badań georadarem założyliśmy wykop o wymiarach 5,5 x 7 metrów, w miejscu anomalii, które były interpretowane jako pozostałości wczesnośredniowiecznych zabudowań.
Jednak…w czasie eksploracji odnaleźliśmy pozostałości po XX wiecznym murowanym budynku gospodarczym, oraz 4 warstwy, które najpewniej związane są z opisywaną przez Angera niwelacją terenu dziedzińca z 1868 roku.
Dwie warstwy spośród nich to bruk kamienny, podobny do bruku, który ułożony jest przy pałacu i budynku gospodarczym obok.
Eksplorację w naszym głównym wykopie przeprowadziliśmy do poziomu „calca”, którym jest glina marglowa.
Jedynymi pozostałościami po średniowiecznej i wczesnośredniowiecznej historii dziedzińca są fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej oraz fragmenty naczyń średniowiecznych tzw. siwaków.
Chcąc potwierdzić to co odnaleźliśmy w wykopie – czyli zniszczenie warstwy kulturowej z pochówkami wczesnośredniowiecznymi założyliśmy 10 wykopów sondażowych o wielkości 1 x 1,5 m, na terenie całego dziedzińca.

Wszystkie wykopy, który były założone na zachód od wykopu głównego posiadały taki sam lub bardzo podobny układ warstw jak w wykopie głównym, czyli 4 warstwy niwelacyjne na warstwie gliny.

Natomiast w wykopach założonych na wschód od głównego wykop odnaleziono 5 warstw niwelacyjnych – piaski, warstwa kamieni oraz zniszczonych cegieł, w tych wykopach jednak nie udało się dotrzeć do calca, ponieważ na głębokości około 1,90- 2 m pojawiała się woda gruntowa, która nie pomagała w dalszej eksploracji.

Podsumowując…cmentarzyska nie udało nam się jeszcze znaleźć. Jednak dzięki naszym badaniom możemy lepiej poznać historię pałacu i stwierdzić, że pierwotnie dziedziniec za pałacem był mniejszy niż teraz, i zakończony budynkiem gospodarczym.

Te badania nie są naszym ostatnim słowem w temacie cmentarzyska związanego z osadą Truso! 😉

PS. Pełny raport z badań ukaże się wkrótce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: