Blog

Sprawozdanie z badań archeologicznych

Zapraszamy do lektury pełnego sprawozdania z badań! Badania archeologiczne i prace geofizyczne w Janowie prowadzono w ramach projektu „Baltic Odyssey – Creation of common historical and cultural area”, dofinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Za treść niniejszej informacji odpowiada Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla onaCzytaj dalej „Sprawozdanie z badań archeologicznych”

2.10 – Koniec badań (Podsumowanie)

Podsumowanie należy zacząć od rozpoczęcia badań i typowania miejsca 😉 Miejsce na badania archeologiczne mające na celu odnalezienie cmentarzyska związanego z osadą Truso wyznaczono na podstawie informacji zawartych w w „Zeitschrift für Ethnologie” z 1878 roku, gdzie  Siegfried Anger pisze „To odkrycie i raporty mojego dobrego i niezawodnego Platha, który równał dziedziniec w Hansdorf okołoCzytaj dalej „2.10 – Koniec badań (Podsumowanie)”

Poszukiwania Truso…

Przy zasypywaniu wykopu, wpadł nam do głowy pewien pomysł…że może warto byłoby tutaj przypomnieć historię poszukiwań osady Truso. Można powiedzieć, że próba odnalezienia osady rozpoczęła się już w XVII wieku, kiedy Richard Hakluyt opisał podróże i odkrycia Anglików, w tym między innymi zawarł opis podróży Wulfstana z Hedeby do Truso, które miało leżeć w pobliżuCzytaj dalej „Poszukiwania Truso…”

30 września

Dzisiejszy wpis będzie jeszcze krótszy niż zwykle. Dalej zasypujemy. A ponadto założyliśmy jeden wykop sondażowy, w celu „złapania” profilu w obniżeniu terenu w północnej części placu, w której prawdopodobnie mieścił się jeszcze jeden budynek gospodarczy. Natrafiliśmy tam jedynie na pozostałości cegieł i śmieci „po-pgrowskich”.

26, 28 września

Sobotę spędziliśmy na rysowaniu profilu północnego naszego głównego wykopu. A dziś czekamy na zdjęcie z drona i kontynuujemy rysowanie profili. Ponadto otworzyliśmy kolejny wykop sondażowy 😉

25 września

Dzisiaj zorganizowaliśmy trzeci i ostatni dzień otwarty. A oprócz tego zadokumentowaliśmy rysunkowo profile w dwóch sondażach, i zaczęliśmy je zasypywać. Dziękujemy wszystkim którzy nas odwiedzili w trakcie dni otwartych! W trakcie dzisiejszego dnia otwartego gościliśmy 52 osoby.

23, 24 września

Zakończyliśmy kolejne wykopy sondażowe, które zostały wybrane do tzw. calca, czyli „warstwy macierzystej, bez śladu działalności człowieka”. W rozszerzeniu wykopu głównego odsłoniliśmy koronę odnalezionego muru. Mur został przygotowany do dokumentacji fotograficznej, a jutro nasz niezastąpiony rysownik zacznie go rysować 😉 I przygotowujemy się do jutrzejszych dni otwartych na które wszystkich zapraszamy! 😉

22 września

W pierwszy dzień jesieni sypnęło nam troszkę średniowieczną ceramiką 😉 A oprócz tego kontynuujemy eksplorację w 3 wykopach sondażowych, oraz czyścimy docinkę w części północnej (tej z XX- wiecznym murem) Czyli dzień jak co dzień 😉

18,19,21 września

Piątek i sobota zostały spędzone na dalszym eksplorowaniu naszych wykopów sondażowych. I podobnie jak w zeszłym tygodniu, w sobotę na mapę sytuacyjno wysokościową zostały wpisane pozostałe sondaże. We wkopie nr 3 wykopu głównego, który został lekko poszerzony w stronę południową odnajdujemy fragmenty średniowiecznej ceramiki, tzw. siwaków. A 21 września, czyli w poniedziałek mieliśmy kolejny dzieńCzytaj dalej „18,19,21 września”

15,16, 17 września

We wtorek 15 września wytyczyliśmy kolejne wykopy sondażowe. Kilka wykopów zostało zakończonych i zasypanych. Oczywiście wszystko zostało zadokumentowane fotograficznie oraz rysunkowo. Zaczęliśmy przygotowywać wkop nr 2 w głównym wykopie do fotografii oraz rysunku profilu wykopu. Dzisiaj we wkopie nr 3 w wykopie głównym znaleźliśmy kilka fragmentów ceramiki średniowiecznej, która może być związana z przebudową dworku,Czytaj dalej „15,16, 17 września”

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Follow My Blog

Get new content delivered directly to your inbox.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: